Genel Riskler

 1. Sermaye Kaybı

  Çoğu erken aşamadaki girişim ve diğer birçok işletme başarısız olur ve platformda gösterilen bir girişime yatırım yaparsanız, yatırım sermayenizin tamamını kaybedebilirsiniz. Platformda gösterilen girişim türlerine, standart yaşam koşullarınızı değiştirmeyecek miktardan daha fazlasını yatırmayın.

 2. Likitide

  Platformda görüntülenen işletmelere yaptığınız neredeyse tüm yatırımlar son derece likumsuz yani hemen kullanabilecek durumda bir gelir olmayacaktır. Girişimin hisseleri için sıvı bir ikincil piyasanın olması pek olası değildir. Bu, girişim borsada işlem gören veya başka bir şirket tarafından satın alınana kadar bu hisse oranınızı satmayacağınızı kabul etmeniz anlamına gelir ve girişim başka bir şirket tarafından satın alınsa bile, yatırımınız likit olmayabilir. Başarılı bir iş için bile, yatırımınızı yaptığınız andan itibaren birkaç yıl boyunca bir gelir sağlama veya satın alınma olasılığı düşüktür. İkincil pazar fırsatlarının mevcut olduğu girişimler için bir alıcı veya satıcı bulmak zor olabilir ve yatırımcılar, ikincil bir pazar olması nedeniyle erken bir çıkışın olacağını varsaymamalıdır.

 3. Kar Dağıtımlarının Nadirliği

  Platformda görüntülenen türdeki girişimler nadiren temettü ödemektedir. Bu, platform üzerinden bir girişime yatırım yaparsanız, başarılı olsanız dahi hisselerinizi satana kadar herhangi bir sermaye ya da kâr getirisi görme olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir. Başarılı bir girişim için bile, yatırımınızı yaptığınız andan itibaren birkaç yıl boyunca gerçekleşmesi pek olası değildir. Türk kanunları uyarınca kurulmuş şirketlerin paydaşlara temettü ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

 4. Seyreltme

  Platformda yer alan bir girişime yaptığınız herhangi bir yatırım, sahip olduğunuz hisse oranı seyreltmeye tabi tutulabilir. Bu, daha sonraki bir tarihte ek sermaye artırılırsa, yeni yatırımcılara yeni paylar çıkarılır ve bu da sahip olduğunuz hisse oranının azalması anlamına gelir. Bu yeni paylar ayrıca temettü, satış hasılatı ve diğer konularda bazı imtiyazlı haklara sahip olabilir ve bu haklardan yararlanma dezavantajınıza olacaktır. Yatırımınız, servis sağlayıcılarına veya girişimin diğer bazı kişilerine, seçeneklerin verilmesi (veya hisse edinmek için benzer haklar) sonucunda da seyreltmeye tabi olabilir.

 5. Çeşitlendirme

  Platformda listelenen girişimlere yatırım yapmayı seçerseniz, bu tür yatırımlar yalnızca iyi çeşitlendirilmiş bir portföyün parçası olarak yapılmalıdır. Yatırım yapılabilir sermayenizin (Orn. Yıllık gelirinizin %5-%10 aralığı) nispeten küçük bir bölümü ile yatırım yapmanız ve yatırım yapılabilir sermayenizin çoğunun daha güvenli, daha akıcı varlıklara yatırılması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca daha çok miktarda yatırım yapmak yerine birden çok girişim arasında yatırım yapmanız ve bu şekilde yatırımınızı çeşitlendirmeniz faydanıza olacak ve riskinizi dağıtacaktır.